O mnie

W 2020 r. szczęśliwie przeszedłem na emeryturę po 41 latach pracy na Uniwersytecie Łódzkim. Ufff…

Moja strona internetowa

Więcej o mnie: https://kierul.wordpress.com/2012/10/25/eden/

Wpisy z mojego bloga przeczytać można było także na stronie Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego

12 komentarzy do “O mnie

 1. Witam,
  Wielokrotnie czytałem opisy metody Romer’a w oszacowaniu szybkość światła. Jest ta metoda tłumaczona, szczególnie w podręcznikach, w sposób powodujący zamieszanie myślowe. Mógłby Pan opisać jak ten astronom to zrobił, właśnie opis w Pana stylu literackim, uważam, mógłby być łatwo przyswajalny. To znaczy chodzi mi o wytłumaczenie tego w taki sposób, żeby nie było „skrótów myślowych” i możliwości ucieczki myśli w innych kierunkach. Ja zawsze interpretowałem tą metodę „na opak”, dopiero wiele lat później zrozumiałem jak to jest.

  Tłumaczę co zawsze źle rozumiałem, proszę przeczytać fragment (przypadkowo znalezione, typowe tłumaczenie ze strony http://www.sciaga.pl/tekst/9346-10-astronomiczna_metoda_pomiaru_predkosci_swiatla):
  >>Obiektem obserwacji Romera był księżyc Io. Astronom obserwował ruch tego księżyca wokół planety i obliczył, że czas pomiędzy kolejnymi pojawieniami się Io jest równy 48h i 28min. Pierwszych pomiarów czasu obiegu księżyca dokonał Romer w chwili, kiedy Ziemia, krążąc wokół Słońca znajdowała się najbliżej Jowisza. Podobne pomiary dokonane 6 miesięcy później, kiedy Ziemia zwiększyła odległość od Jowisza o odcinek równy średnicy swej orbity, wykazały nieoczekiwanie, że Io wynurzał się z cienia Jowisza o 15 minut później niż należałoby oczekiwać, znając czas jego obiegu<<

  Z powyższego tłumaczenia wynika, że z Ziemi będącej w dwóch różnych miejscach (najbliżej i najdalej Jowisza), zmierzymy czas obiegu Io (to znaczy jego okres T) o 15 minut większy.
  Niewielu autorów wyłuskuje, że chodzi tutaj o 15 minutowe spóźnienie (w sensie jak to autobus się spóźnia wg grafiku). To znaczy te 15 minut to jest "opóźnienie" "autobusu" według grafiku.
  Zdaje mi się że wiele osób właśnie rozumie to tak jak ja kiedyś, że jak Ziemia jest blisko to pomiar obiegu Io wokoło Jowisza daje "A minut", a podczas gdy Ziemia jest daleko to "A +15 minut". I tutaj powstaje "paradoks", bo gdy uczeń myśli poprawnie, to pomiar obiegu Io wokół Jowisza powinien, niezależnie od tego jak daleko jest Ziemia, dać ten sam wynik.
  Właśnie mętlik wywołują te określenia czasu.

  Uważam, że Pan jest w stanie opisać metodę Romera i jego samo odkrycie, w sposób ciekawy i dużo jaśniej niż ja to robię na swój własny użytek.
  Pozdrawiam, Marcin Lipiński.

  Polubienie

 2. No nie mogę jakoś nie odwdzięczyć się za te trochę spędzonego tu czasu.
  Ciekawym Keplera, wydawał mi się mistykiem z intuicją, zobaczymy, poczytam.
  Pozdrawiam, Xitami.

  Polubienie

 3. Dzień dobry,

  chciałbym się dowiedzieć jedynie, czy Pańskie zainteresowania sięgają również takiej osoby jak Nicola Tesla – uważam, że jest to postać niesamowicie barwna i umysłem nie odbiega od geniuszu Newtona, Galileusza, czy Einsteina. Gdyby tak fachowe pióro jak Pańskie opisało jego biografię to czułbym się spełniony po takiej lekturze – szczególnie, że przeczytałem wszystkie poprzednie Pańskie książki.

  Jeśli to nie jest Pański krąg zainteresowania, to może mógłbym dostać wskazówkę w jakich miejscach szukać, jakich autorów szukać?

  Pozdrawiam, Marek.

  Polubienie

  • Jak dotąd poważniej się Teslą nie interesowałem, ale może w przyszłości, mam świadomość, że to wybitna postać. Po polsku chyba nie ma o nim zbyt wiele, a przynajmniej nic mi nie wpadło w ręce. Po angielsku jest dużo.
   Pozdrawiam
   Jerzy Kierul

   Polubienie

 4. Witam. Bardzo ciekawa strona. Czy zna Pan książkę Arthura Koestlera „Lunatycy”? Mówi ona w sposób przystępny o błądzeniu i o pojedynczych „trafieniach” tak znanych postaci, jak Kopernik, Kepler, Brahe, Galileusz, Newton. Pozdrawiam. Marek

  Polubienie

 5. Szanowny Panie, proszę w miarę możliwości nie zaprzestawać publikacji materiałów na Pańskim blogu. Jest fascynujący nie tylko jeśli chodzi o bogactwo przedstawianej wiedzy lecz także sposób jej prezentacji.
  Dziękuję i pozdrawiam AG

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s