GW 170817: narodziny nowej astronomii (17 sierpnia 2017)

Komitet Noblowski, przyznając tegoroczną nagrodę, wiedział już o kolejnym efektownym potwierdzeniu istnienia fal grawitacyjnych. W sierpniu zaobserwowano bowiem bardzo długi sygnał pochodzący od fal grawitacyjnych wysyłanych przez parę gwiazd neutronowych tuż przed połączeniem się ich w nowy obiekt: być może gwiazdę neutronową (która mogła się przekształcić następnie w czarną dziurę) albo czarną dziurę. Tym razem zarejestrowano także sygnały elektromagnetyczne z tego zdarzenia, i to w wielu różnych długościach fal. Pracowały nad tym obserwatoria na całym świecie i w przestrzeni kosmicznej. To początek zupełnie nowego podejścia do obserwacji, wymagający oczywiście współpracy tysięcy ludzi. więcej szczegółów można znaleźć na filmie.

Oryginalne doniesienie z pełną listą autorów: tak wygląda współczesna astronomia. Poniżej zestawienie obserwacji z różnych urządzeń z tej pracy.

I pomyśleć, że to dopiero czterysta lat od pierwszych teleskopów. Długo w skali życia ludzkiego, lecz niezwykle krótko nawet w historii pisanej, nie mówiąc o historii naszego gatunku Homo sapiens. To jedna z chwil, gdy zasługujemy na dumny przymiotnik: sapiens.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s