Jak piją koty?

Kot, jaki jest, każdy widzi. I każdy też widział kota pijącego mleko albo wodę. Czy jest w tym jakaś tajemnica? Jest, trzeba się tylko bliżej przyjrzeć. Wygląda to następująco.

koty1

A tak na filmiku

Otóż język kota zbudowany jest w taki sposób, że nie może ze względów anatomicznych utworzyć zagłębienia na końcu. Inaczej mówiąc, picie u kotów nie przypomina czerpania zupy łyżką. Wygląda raczej tak, jakbyśmy spróbowali czerpać ciecz wypukłą częścią łyżki. Kot zanurza koniec języka w wodzie i następnie szybko go wyciąga, pociągając za sobą słup cieczy. Ponieważ woda nie może tak się beztrosko wznosić wbrew grawitacji, po krótkiej chwili słup zaczyna się zwężać. Sztuka polega na tym, aby donieść ciecz do pyszczka, zanim ów słup cieczy się urwie. Trzeba to robić dostatecznie szybko. Liczy się tu tylko grawitacja, nieistotna jest lepkość wody i różne inne własności. Badacze, którzy przyjrzeli się z bliska mechanizmowi picia u kotów, modelowali to kontrolowanym unoszeniem szklanego krążka nad powierzchnię wody.

koty2

W taki sam sposób piją także wszystkie inne koty. Większe mają większe języki, mogą więc robić to wolniej. Wynika z tych badań zabawna zależność między okresem kolejnych zanurzeń języka T, a rozmiarami kota l. Powinna ona przypominać znany ze szkoły wzór na okres wahadła matematycznego:

T\sim \sqrt{\dfrac{l}{g}}.

Nie ma oczywiście powodu, aby współczynnikiem w tym wzorze było akurat 2\pi. Są natomiast dobre powody, aby wzór miał taką właśnie postać: z długości w m i przyspieszenia w m/s2 tylko na jeden sposób możemy otrzymać czas mierzony w s. Wzór ten został sprawdzony empirycznie. Wyniki przedstawia wykres.

wykres

Zależność została tu zapisana dla częstości f=1/T oraz masy m, która jest proporcjonalna do l^3. Otrzymać powinniśmy zależność

f \sim m^{-\frac{1}{6}}.

Nachylenie wykresu powinno być równe -\frac{1}{6}, co widać na rysunku (obie osie w skali logarytmicznej).

Najdziwniejsze jest, że wszystko to odkryto i zbadano zaledwie kilka lat temu, a przecież praktycznie każdy widział wcześniej kota podczas picia.

P. M. Reis, S. Jung, J.M. Aristoff, R. Stocker, How Cats Lap: Water Uptake by Felis catus, „Scienceexpress”, 11 November 2010, s. 1. Więcej materiałów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s