Speaking Deutsch…

…zwolennicy wysoce niemoralnych doktryn niemal zawsze wierzą także w jakieś związane z nimi fałszywe zdania na temat faktów. Na przykład po zamachu z 11 września 2001 roku miliony ludzi wierzyły, iż został on przeprowadzony przez rząd Stanów Zjednoczonych albo tajne służby Izraela. I choć stwierdzenia te są błędne na poziomie czystych faktów, noszą też wyraźne znamię zła moralnego – podobnie jak skamielina, wytworzona z nieorganicznej materii, nosi w sobie odcisk minionego życia. Aby sklecić jakieś moralne uzasadnienie, dlaczego ludzie Zachodu zasługują na to, żeby ich w przypadkowy sposób zabijać, trzeba wyjaśnić na poziomie faktów, że Zachód nie jest tym, za co się uważa, a to z kolei wymaga bezkrytycznego przyjęcia teorii spiskowych, zaprzeczania faktom historycznym itd.

Piękno, dobro i zło, liczby pierwsze i zbiory nieskończone – wszystko to istnieje obiektywnie, choć nie fizycznie.

W trakcie ewolucji biologicznej, podobnie jak w historii sztuki, zmieniały się kryteria i ewoluowały także sposoby, aby im sprostać. W ten sposób kwiaty zdobyły wiedzę, jak przyciągać do siebie owady, a owady umiejętność rozpoznawania kwiatów i skłonność do kierowania się w ich stronę. (…) tak więc kwiaty musiały wytworzyć obiektywne piękno, a owady nauczyły się je rozpoznawać. W rezultacie jedynymi gatunkami przyciąganymi przez kwiaty są owady, które z nimi współewoluowały – oraz ludzie.

Z wiedzą naukową jest podobnie jak z bogactwem: trudno sobie wyobrazić, jakby to było, gdybyśmy mieli jej dwa razy więcej i kiedy próbujemy na jej temat prorokować, stwierdzamy, że dopisujemy jedynie kolejne miejsca po przecinku do tego, co już wiemy.

Wszystkie cytaty pochodzą z książki Davida Deutscha, The Beginning of Infinity.

I na koniec myśl Bertranda Russella ze Sceptical Essays: Większość ludzi woli raczej umrzeć, niż pomyśleć; i wielu umiera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s